ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

Нутриционистката Цвета Динева денеска во Утрински брифинг зборуваше за придобивките од здравата храна во борбата против Ковид-19 пандемијата. 

-Иако речиси на сите им е познато дека мора да примат голема доза на витамин Ц, на дневна основа, речиси никој не знае дека ако не е доволно хидриран, тој нема да се врзе со организмот. Водата, свежиот зеленчук и овошјето не се само витамини, туку жива храна која вибрира под микроскоп. Таа енергија е неоходно да ја конзумира секој, секојдневно, за да може да остане имун на коронавирусот. Одличен напиток кој можете да го подготвувате е: 1 лажица Ц витамин во прав, пола лажиче сода бикарбона и малку вода. Откако ќе изврие се става една лажица ленено масло или ладно цедено маслиново масло. Се додава прстофат ѓумбир и куркума во прав. Во чашата се додава сок од исцедени лимон и портокал и уште малку вода. Овој напиток обезбедува 3 грама натриум аскорбат односно Ц витамин во минерална форма, нешто што ни случајно нема да делува негативно на желудникот на тој што ќе го конзумира, вели нутриционистката Цвета Динева. 

Овој сок е доволно да се конзумира три недели и да се напраи пауза од една недела. А, за подобрување на имунитетот задолжително е да се пијат 5 јајца од препелица на ден за возрасните и две јајца за децата.

-Има начин и како да го исчистиме телото и од прекумерното јадење за време на празниците. Мора да има доминација на свежата храна во рамки на денот, доволно вода и витамин Ц добиен од природно цедени сокови, како и каши од свежо овошје. Барем два-три дена да бидеме без месо и без млечни производи, а дозволено е во овој период од годината да се јадат и костени и тиква. Убаво е да се пие чај од кантарион и од нане, а да се не се претерува со чај од магдонос, вели нутриционистката Цвета Динева.

Таа нагласува дека неопходно е да се зголемува присуството на пробиотските бактерии во цревата, а за тоа помагата целулозните влакна кои ги има во зеленчукот, како на пример во целерот и во трупката.

Видео на денот