РЕЦЕПТ | Мартина ни направи полнети печурки: Совршена идеја за овој викенд

мартинa трајаноска
Мартина Трајаноска / Фото: Приватна архива/Instagram

Нашиот тим започна соработка со една посебна, прекрасна мајсторка во кујна – Мартина Трајаноска.

Шармантната Мартина стои зад превкусните рецепти пласирани на инстаграм-профилот (martinascooking).

Готви од мали нозе, а со текот на годините и искуството научила дека најважна состојка во секое јадење е – љубовта.

Денес Мартина ни направи полнети печурки. Омилени по дома и се прават во различни варијанти.

Потребни состојки:

  • Свежи шампињони
  • кромид
  • сувомеснато
  • сирење
  • кашкавал
  • кисела или неутрална павлака

 

View this post on Instagram

 

A post shared by martinascooking (@martinascookingg)

Подготовка:

Најпрво отстранете ги дршките од печурките. Исецкајте ги на ситни парчиња. Во тава кратко пропржете кромитче дури омекне и некое сувомеснато (може и без тоа), па додадете ги исецканите дршки од печурките. Јас обожавам кога додавам сирење посебно некое крем сирење (секако може и без сирење, буквално може да ставите сè што ви се допаѓа вам и на вашето семејство и да си направите некоја ваша комбинација. Додадете кисела или неутрална павлака…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Видео на денот