Путин смета дека американската испорака на ракети со долг дострел за Украина е „грешка“

Рускиот претседател Владимир Путин - Фотографија ЕПА, Прес служба на Кремљ

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека испораките на САД на ракетите со долг дострел ATACMS на Украина се „грешка“ што ќе создаде дополнителни закани за руските сили, но нема значително да ја промени ситуацијата на фронтот.

– Прво, ова секако предизвикува штета и создава дополнителна закана. Второ, секако дека ќе можеме да ги одбиеме овие напади. Војна е војна, рече Путин на прес-конференција за време на посетата на Кина.

– Но, што е најважно, фундаментално недостига капацитет за воопшто да ја промени ситуацијата на линијата за контакт. Тоа е невозможно, ова можеме да го кажеме со сигурност. Ова е уште една грешка на САД, оцени Путин..

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера по првпат потврди дека Киев почнал да користи проектили со долг дострел на Армискиот тактички ракетен систем (Army Tactical Missile System -ATACMS), обезбедени од САД.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот