Путин официјално се кандидираше за претседателските избори

Владимир Путин / Фото EPA-EFE/MIKHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK

Рускиот претседател Владимир Путин официјално се кандидираше за претседателските избори што ќе се одржат од 15 до 17 март, објави новинската агенција Интерфакс, повикувајќи се на Централната изборна комисија.

Поддржувачите и противниците очекуваат Путин да добие нов шестгодишен мандат кој, доколку биде завршен, ќе го направи најдолгиот владетел во Русија од 18 век. Путин од почетокот на војната во Украина ја засили својата репресија врз опозицијата, а неговите најистакнати критичари или побегнаа во странство или се во затвор.

Оние кои му се спротивставуваат, вклучително и антивоениот кандидат Борис Надеждин, имаат рок до среда да го соберат потребниот број потписи за поддршка на нивните кампањи.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот