Проектот „Простор за разговор“ на „Интерарт“ ја продолжува Националната турнеја во Охрид и Струга

Во проектот учествуваат Скопје танцовиот театар и Катедрата за современ танц при УГД

Културниот центар „Интерарт“ во соработка и со поддршка на Швајцарската амбасада во Скопје, ја продолжува Националната турнеја на проектот „Простор за разговор“ – „Dancing (Talking)Table“, кој има за задача да ја подигне свеста за родовата еднаквост и семејното насилство. Следните настани ќе се одржат на 20 октомври, во соработка и партнерство со Младинскиот центар Охрид во Охрид и во соработка и партнерство со Студио за танц „Бах“ во Струга.

Првиот настан ќе се одржи во Младинскиот центар во Охрид, со почеток во 11 часот, во партнерство и соработка со центарот. Вториот настан ќе се одржи во Хотел „Дрим“ во Струга, во 13 часот. Во рамки на настаните ќе се прикаже филмот „Простор за разговор“ во кореографија и режија на Рисима Рисимкин, музика на Тони Китановски, костими на Благој Мицевски и сценско обликување и светло на Матеа Мијановиќ.

Настапуваат танчерите на Скопје танцовиот театар Анастасија Данчевска, Дејан Битровски, Бобан Русески, како и Стефани Шааршмит, Сара Димовска, Клара Христова, Јоана Благадуша, Микаела-Анџела Глигорова, Илина Костовска, Моника Шолевска, Ангела Петровска и Стефанија Милевска Враниќ, студенти на Катедрата за современ танц при универзитетот „Гоце Делчев“.

Филмот е создаден како сценска рефлексија на истражувањето за односот на општеството кон темата на родовата еднаквост и семејното насилство, со цел да се сврти вниманието на јавноста кон овој горлив проблем.

На двата настана, на темата ќе се обратат: Теодора Алексијоска – психолог, Јован Цветковски, раководител на Младинскиот центар Охрид, и Рисима Рисимкин, уметник и професор, уметничкиот автор на проектот, кои ќе зборуваат на темата за родовата еднаквост и семејното насилство.

Проектот, кој има за цел, преку уметнички активизам да се подигнува свеста за родовата (не)еднаквост и семејното насилство, во текот на 2023 година, патуваше низ десетина градови во земјава со цел да се поттикнат активностите и свесноста на што поголема територија. Директорот на „Интерарт“ културен центар, Матеа Мијановиќ, кој го води проектот, смета дека е „важно да се постават прашања во однос на темата и јавно да се разговара за истата“.

Националната турнеја на проектот се остварува во партнерство со универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип, „Националната мрежа против семејно насилство“ и локални партнери од десетте града во Македонија, кои се занимаваат со култура и темата на родова еднаквост и родово базирано насилство.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот