Пратеник од Украина под кривична истрага за семеен одмор на Малдиви

Седница на Генерално собрание на ОН за Украина/Фото; EPA-EFE/JUSTIN LANE

Украинските власти истражуваат дали член на парламентот го прекршил законот кога одел на семеен одмор на Малдивите, пренесува BBC.

На официјалните претставници им е забрането да патуваат во странство на одмор, додека на мажите на возраст на регрутирање им е потребна посебна дозвола да ја напуштат земјата.

Безбедносната служба отвори кривичен случај за да процени дали Јуриј Аристов дал лажни информации на властите.

Може да се соочи со затвор до три години ако биде осуден, велат истражителите.

Државното биро за истраги (СБИ) и Службата за безбедност на Украина отворија кривичен случај за да утврдат дали г-дин Аристов дал лажни информации во аплицирањето за напуштање на земјата.

СБИ соопшти дека првичните истраги откриле дека г-дин Аристов бил на приватниот остров Итаафуши на Малдивите во средината на јули со неговата сопруга и деца, кога бил регистриран како на боледување.

Тој бил во странство од 5-ти до 22-ри јули, откако прв пат заминал на тридневно патување во Полска. За прв пат бил забележан на Малдивите од страна на украинските медиуми.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги предупреди јавните службеници во говорот во вторникот дека секое предавство на интересите на земјата ќе предизвика “бес”.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот