Поради несоодветна сертификација на дизел моторите, Тојота ја прекинува испораката на возила во Европа

Фото: Википедиа

Јапонскиот автомобилски гигант Тојота денеска објави дека ја суспендира испораката на десет модели на возила поради несоодветна сертификација на нивните дизел мотори.

Меѓу тие возила, од кои некои се продаваат во Азија, Европа и на Блискиот Исток, се популарните Hilux pick up, Land Cruiser 300 4×4, Fortuner и LX500d SUV.

Водечкиот светски производител на автомобили е вмешан во огромен скандал со наместени тестови на подружницата Даихатсу, чие производство на возила е суспендирано од декември.

Денеска беше објавено дека за време на тестовите за сертификација, моќноста на трите дизел мотори била мерена со софтвер различна од онаа што се користи во нивното производство, па вредностите се разликувале.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот