Полицаец во Солун ја убил поранешната сопруга, па себе, предходно децата ги оставил во училиште

На Балканот повторно силно одекна информацијата дека  полицаец, овој пат од Грција  ја уби поранешната сопруга со која имал две малолетни деца. 38-годишниот грчки полицаец со пушка ја убил 42-годишната сопруга, а потоа се самоубил. Трагично настраданиот пар има две деца, кои, според грчките медиуми, сè уште не знаат ништо за злосторството.

Според полициските информации, делото се случило во стан во месноста Каламарија.

Соседите ја известиле полицијата за пукањето. Безживотните тела биле пронајдени кога пристигнале на местото на настанот.

Убиецот ги одвел своите две деца на училиште непосредно пред да го изврши крвавиот чин.

Тој и неговата сопруга се разделени од минатата година.

Полицаецот немал службено оружје.

Според информации, полицискиот службеник Л. М. служел во одделот за технички апликации на северна Грција и немал службено оружје.

Ја застрелал сопругата со пушка, при што смртно ја ранил во стомакот.

Нивните деца моментно посетуваат психолог и се обидуваат да најдат начин да ги информираат за ситуацијата.

„Ги познавам со години, последната година беа разделени, не живееја заедно“, вели локален жител, кој ја познавал поранешната двојка.

Властите истражуваат дали мотивите на убиецот се поврзани со љубомора.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот