Паника во Грција: Лажна дојава за бомба во Парламентот

Фото:EPA-EFE/ORESTIS PANAGIOTOU

Непознато лице утрово во осум часот се јавило во информативниот портал „Зугла” и предупредило дека има поставено бомба „внатре и надвор од грчкиот Парламент”, но и дека „ќе има жртви”, јави дописничката на МИА од Атина.

Во анонимниот телефонски повик не бил даден конкретен временски период, како што обично е пракса во ваквите случаи.

Од порталот веднаш ја информирале полицијата, која откако го проверила просторот констатирала дека станува збор за лажна дојава.

Видео на денот