Нови уште пошокантни Плејбој откритија: Хју Хефнер имал хомосексуална врска со својот личен лекар

хју хефнер марк сеигнер
Фото: Принтскрин / Instagram

Хју Хефнер имал геј љубовна врска со својот личен лекар, која ја криел со децении, се вели во новиот документарен филм за неговиот живот.

Основачот на Плејбој и славниот маж почина на 91 година во 2017 година и со себе ја однесе во гроб тајната на својата „физичка врска“ со доктор Сагинор.

Но, д-р Сагинор беше вистинската љубов на животот на Хефнер, па дури и беше покрај неговиот кревет кога умре во неговата палата во Холмби Хилс.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MacQueen Pipes (@macqueenpipes)

Тоа е, барем, според ќерката на д-р Сагинор, Џенифер, а исто така и поранешната девојка на Хефнер, Сондра Теодор, кои ги открија новите информации во новата документарна серија „Тајните на Плејбој“.

Џенифер – која живеела во вилата на Плејбој додека растела – имала најблискa позиција во љубовната врска помеѓу нејзиниот татко и магнатот од списанието.

 „Татко ми Марк Сагинор беше најдобар пријател и доктор на Хју Хефнер околу 40 години. Нивното пријателство беше на повисоко ниво. Тие беа само сродни души. Сите девојки доаѓаа и си заминуваа со текот на годините, но тие останаа константи“, вели Џенифер во документарецот.

„Во мојот ум долги години, татко ми и Хеф беа во многу блиско пријателство многу, многу децении. Она што го сфатив со текот на времето е дека нивната врска беше многу повеќе од само најдобри пријатели. Татко ми и Хеф имаа духовна врска против која не верувам дека некоја од овие сопруги или девојки некогаш би можела да се натпреварува“, објаснува Џенифер.

„Тие имаа физичка врска. Во контекст на овие различни оргии, оргиите започнаа како нешто што беше можност за луѓето да ја искусат својата отворена сексуалност. И тогаш тој вид се претвори во нешто што беше малку позлобно. Тоа беше повеќе трансакција отколку возбудлива и тоа веројатно произлезе од нивното детство. Со текот на годините татко ми навистина се откажа од семејниот живот, од својата пракса, за да биде со него“, дообјасни таа.

„Не познавам многу мажи кои во основа би се откажале од сопствениот живот и потоа би се преселиле во куќата на некој друг. Мое лично верување е дека љубовта на животот на Хеф беше мојот татко“, заклучи таа.

Џенифер вели дека нејзиниот татко и Хефнер се поврзале поради фактот што и двајцата биле поранешни деца бубалици кои се нашле опкружени со прекрасни млади и впечатливи жени. Додека растеле и двајцата биле чудни нервозни момци кои не излегувале со многу жени.

„Значи, да се има контрола и моќ над овие типови жени во замокот беше нешто што беше многу возбудливо, знаете, рушењето на една жена. Има нешто што мислам дека е многу грабливо, се разбира, во манипулирањето со девојка да прави работи што можеби инаку не би ги направила. Има некој вид брзање во тоа. И тоа е како сè, штом имате нешто, ви треба повеќе од тоа за да го посакувате истото чувство. Па, како да регрутираме повеќе вакви девојки? Како да внесеме свежо месо? Колку беа поголеми ситуациите што ги создаваа, толку повеќе нивната енергија беше на девојките“, раскажува Џенифер.

Во 1980-тите Хефнер признал дека уживал во искуства со мажи, иако тврдел дека тоа не е сериозно и дека само експериментирал.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ianslife_in (@ianslife_in)

Тој изјави за една ТВ емисија дека кога сте вклучени во свинг и оргија од 1970-тите, имале повеќе од малку бисексуалност.

Сондра Теодор, која беше девојка на Хефнер во периодот од 1976 до 1981 година, потврди дека тој и Марк Сагинор биле повеќе од обични пријатели.

„Марк стана најдобар пријател на Хеф. Тие ги однесоа работите многу далеку. Станаа повеќе од најдобри пријатели“, вели 65-годишната Теодор.

На прашањето дали се љубовници, таа одговори: „Да. Да, тие станаа такви“.

Д-р Сагинор беше заслужен за спасувањето на животот на Хефнер кога тој доживеа мозочен удар во средината на 1980-тите.

Но, според Џенифер, во 2004 година д-р Сагинор се соочил со обвинувања од неколку жени и неговата медицинска лиценца била суспендирана на краток временски период.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @playboyspenthouse

Во известувањето од Медицинскиот одбор на Калифорнија од 2008 година се наведува дека Сагинор „извршил дела на сексуално недолично однесување и сексуална експлоатација на пациент, поседувал и користел нелегални дроги и извршил акти на повеќекратна небрежност“.

Се додава дека тој „не успеал да одржува соодветна и точна медицинска евиденција во грижата и лекувањето на пациентот“.

Во известувањето се додава: „Отповикан, задржан, ставен на условна казна од 5 години со услови, вклучувајќи, но не ограничувајќи се на, воздржување од употреба на алкохол и контролирани супстанции“.

Џенифер вели дека тоа предизвикало јавна раскол меѓу двајцата мажи, но тие тајно ја одржувале својата врска преку телефон.

„Хеф секако ја слушна оваа вест и Хеф јавно се огради од татко ми. Тој секогаш сакаше да биде оддалечен на чекор од секоја ситуација за ништо да не му се врати како директен негативен одраз на него. Татко ми реагираше многу слабо на тоа што Хеф се дистанцира, бидејќи чувствуваше дека тој е падот. И чувствуваше дека е дел од нешто многу поголемо. Хеф и татко ми сè уште разговараа по телефон. И тогаш тие повторно почнаа да поминуваат време заедно, особено кон крајот на животот на Хеф. Кога поминуваше Хеф, тој што беше покрај него на крајот беше мојот татко“, вели Џенифер.

„A&E Network“ започнаа со емитување на „Secrets of Playboy“ во понеделник, 24 јануари. Серијата содржи десет делови и ги истражува скриените реалности зад басната и филозофијата на империјата Плејбој.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rafael Sanz (@rafael.sanz2)

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот