Новак извини за ова, ти си еден од најдобрите на сите времиња

EPA-EFE/RUNGROJ YONGRIT

Александар Зверев го урна сонот на Новак Ѓоковиќ за освојување на „златниот слем“ откако во полуфиналето на олимпискиот турнир го победи со 1:6,6:3,6:1.
Германскиот тенисер многу емотивно ја доживеа победата над најдобрито светски тенисер, мечит го заврши во солзи, а на мрежата при поздратувањето му се обрати на Ѓоковиќ со зборовите:
Ти си еден од најдобрите на сите времиња. Извини за ова.

Германецот во финалето ќе се сретне со Русинот Карен Качанов, додека во мечот за бронзениот медал ќе играат Ѓоковиќ и Пабло Карењо Буста.

Видео на денот