Неверојатна понуда – 120 милиони евра за Лео Меси

Фото: EPA-EFE/ALEJANDRO GARCIA

Лионел Меси и официјално ја заврши големата фудбалска приказна со Барселона, и сега веднаш во првиот ред за потписот на Аргентина се шпекулира дека се наоѓа францускиот гигант ПСЖ.

Од самиот почеток, Парижаните се првите фаворити за обезбедување на услугите на Аргентинецот, а според последните информации на „Л`Екип“, со една чудесна понуда, дефинитивно се најблиску до реализација на големиот трансфер.

Имено, како што објави францускиот медиум, фудбалскиот „магионичар“ Меси ќе добие тригодишен договор вреден 120 милиони евра.

Значи, 40.000.000 евра по сезона е сумата која речиси сигурно ќе го привлече шесткратниот освојувач на „Златната топка“ да ја потпише и продолжи кариерата во „градот на светлината“.

„Л`Екип“ известува дека сите во ПСЖ се фокусирани на доаѓањето на Меси во Париз и работат на тоа што поскоро да се случи потпишувањето на договорот.

Ла лига ја осиромашува Барса, која нема пари да го плати Меси

Видео на денот