На удар претежно невакцинирани, болниците во Србија брзо се полнат

Вакцинација против ковид-19 во Србија / Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Седницата на Српскиот кризен штаб за борба против коронавирусот денеска одржува седница на која ќе се разгледува актуелната состојба со бројот на заразени и починати од Ковид , вакцинацијата и што друго може да се направи во борбата против ширење на инфекцијата . Како една од мерките,  српските епидемиолози предлагаат скратување на работното време и со тоа намалување на времетраењето на контактите кои можат да ја пренесат заразата

коронавирус
EPA-EFE

Во Србија, коронавирусот е потврден кај 966.989 луѓе од почетокот на епидемијата, а 8.430 луѓе ја загубија борбата против ковид. Во моментов, околу 6.500 луѓе се во болница, а 256 пациенти се на респиратор.
За денеска е закажана седница на Кризниот штаб кој треба ја разгледа состојбата и динамиката на спроведената вакцинација низ Србија

Според најновите анализи, во Србија се регистрирани уште 5.983 случаи на инфекција, а уште 50 лица починале како последица на инфекцијата.

Видео на денот