Милан сака да го купи напаѓачот на Њукасл Калум Вилсон

фото: EPA-EFE/ADAM VAUGHAN

Калум Вилсон, напаѓачот на Њукасл има уште 18 месеци од неговиот важечки договор со англискиот фудбалски клуб.

Клубот не планира да го испрати својот играч на позајмица, но Милан покажува интерес да го откупи договорот на Вилсон, пренесува „Дејли Мејл“.

Претходно Атлетико Мадрид беше одбиен од Њукасл кој инсистира дека 31-годишниот играч нема да го напушти „Ст. Џејмс Парк“ во јануари.

Сезонава во Премиер лигата моментно има до сега седум голови од седум настапи за Њукасл чиј дрес го носи четири години. Неговиот лански учинок во елитата беше 18 погодоци од 31 меч.

Претходно во кариерата Вилсон играше и за Борнмут, Ковентри сити, Тамворт и Кетеринг таун.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот