Металург подобар од Струга за прва радост сезонава

Прва радост за Металург/фото: РК Металург

Ракометарите на Металург конечно ја остварија првата победа во домашниот шампионат откако во петтото коло со 27:22 ја совладаа Струга.

Воведните минути поминаа во рамноправна игра во која и двете екипи имаа свои моменти, се до серијата на Металург од 5:1 со која тимот од Автокоманда поведе со 11:6 и водството не го испушти до крајот на средбата.

Прво име во тимот на Металург беше Озтурк Халил со осум постигнати голови, додека кај Струга, Јанковски постигна шест гола.

Видео на денот