Макрон и Гутереш разговарале за Либија

Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа телефонски разговарал со генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш за ситуацијата во Либија.

Макрон и Гутереш го „истакнале значењето од политичко решение на актуелната криза со почитување на хуманитарното право и резолуцијата на Советот за безбедност”, соопшти француското претседателство.

– Франција ќе продолжи да ги поддржува посредничките напори на Обединетите Нации во Либија, се истакнува во соопштението.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот