Лекар открива како се случува некој да прими две дози вакцина и повторно да заврши во болница

Ковид / Фото: EPA-EFE/Genival Paparazzi

Половина од луѓето кои пристигнуваат во болницата во Брадфорд се невакцинирани, покажуваат најновите податоци и тие се претежно млади луѓе. Меѓу нив има и такви кои ги примиле обете дози на вакцината, но нивните клинички слики се многу поблаги.

– Луѓето прашуваат што е поентата на вакцината ако можеш да се заразиш. Па, поентата е да се обратите за маска со малку кислород и да одите дома. Ако, покрај вакцината, вирусот толку многу го напаѓа вашето тело, тоа значи дека сте многу се подложни на тоа. Некои имаат само кивање, а некои би се задушиле. Вакцинираните луѓе кои пристигнуваат во болницата без вакцина веројатно ќе бидат или на апарати за дишење или мртви “, вели д-р Азиз Абид од болницата Брадфорд во Велика Британија. Тој објаснува полека и трпеливо. На некои од неговите колеги исто така им се слоши и тој ги лекуваше. Се издвојуваат два примери на пациенти.

“Имам 54 години, но не се плашев од ковид. Редовно одам во теретана, одам на велосипедски тури, трчам. Бев само арогантен затоа што знам дека сум здрав и искрено не сакав да земам ризик и да се вакцинирам “, рече Фаисал Башир, кој лежеше цела недела во болнички кревет во Брадфорд.

“Излегов во средата, но сакам да знаете што ми се случи. Го добив вирусот, немам идеја каде го закачив, но толку ме нападна што постојано лежев на кислород, беше густ во еден момент, фаќав здив “, вели тој.

Доктор кој мислеше дека виде сè

Абдерахман Фадил е професор по хемија и татко на две мали деца. Како што напредуваше епидемијата, тој почна да верува дека веќе лежи на нозе и направи голема грешка.

– Излезе дека сум глуп. Жена ми се вакцинираше, но јас не. Мислев, бидејќи имав симптоми на ковид пред една година, дека сигурно сум прележал, при толкав голем број на контакти со пациенти. Јас сигурно бев асимптоматски, имам силен имунитет да одам на вакцини. Тоа беше најголемата глупост што ја направив во мојот живот. Толку состојбата ми се влоши што колегите ме одведоа на интензивна нега. Поминав девет дена на работ на смрт “, отворено вели Рајт.

– Направив се што е глупаво во мојот живот, но одложувањето на вакцинацијата е најглупаво. Мојата сопруга немаше скоро ништо, јас скоро умрев. Би сакал сега да одам кај луѓето и да им кажам – ковид е прашање на живот и смрт. Сакате да имате повеќе „шанса да преживеете? Вацкинирајте се“, рече Рајт, кој сепак се врати на работа.

 

Видео на денот