Куче обвинето дека изело 100 зелки: Барале да му земат отпечатоци од шепите

Куче со зелка
Фото: Пеџелс / Anna Shvets

Кучето по име Чапунио се најде во центар на истрагата, откако беше посочен за главен осомничен за кражба и уништување на сто зелки од фарма во селото Јанишов, Полска.

Неговата приказна беше споделена во „Случај за репортер“(„Sprawa dla reportera“), истражувачка програма на јавниот сервис што се обидува да реши градежни спорови.

Во еден момент, на екранот била прикажана фотографија од куче со натпис дека е „осомничено дека изело сто зелки“.

Во текот на програмата, водителката открила дека сопствениците на фармата побарале од полицијата да земе и отпечатоци од шепите на Чапунио, во обид да го реши случајот.

„Но, дали тој е крадецот што треба да се испитува?“, праша таа.

Појавувајќи се во емисијата, пензионираниот полициски началник потврди дека полицајците ќе имаат право да ги земат отпечатоците на кучето.

Оваа необична приказна набрзо го освои интернетот, а во целиот случај се вклучи и адвокатот Плотр Кашевијак кој е чест гостин на програмата. Тој објави фотографија од кучето со натпис дека е невино.

Во меѓувреме, Чапунио стана инспирација за мимови (memes), а на социјалните мрежи беше објавен хаштаг за негова поддршка.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот