Кривична пријава против прилепчанец: На Фејсбук упатил закани кон кандидат за градоначалник

Фејсбук / Фото: ЕПА

СВР Битола – Одделение за внатрешни работи Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против Р.Т. (27) од Прилеп, осомничен дека сторил кривично дело „загрозување на сигурноста“, по член 144, став 4 од Кривичниот законик.

– На 20.9.2021 во ОВР Прилеп Б.Ј. (51) од Прилеп пријавил дека на 19.9.2021, во периодот од 19.00 до 21 часот и на 20.9.2021, на социјалната мрежа Фејсбук едно лице од свој профил преку три објави упатило закани кон пријавителот, како актуелен кандидат за градоначалник и неговото семејство, се појаснува во денешното соопштение од МВР.

Се посочува дека веднаш се преземени мерки и случајот е расчистен, односно поднесена е кривична пријава против Р.Т. до надлежното обвинителство во Прилеп.

Извор: МИА

Видео на денот