Јапонец се вакцинирал во Ниш: Патувал за Србија со велосипед низ 27 земји

Како што рече Такакоми, тој ѝ се обратил на Владата на Србија затоа што планира да остане во Србија две недели и се надевал дека ќе ја прима вакцината цело време.

Такакоми Асахи (33) од јапонскиот град Осака, пристигна во Ниш пред три дена во надеж дека ќе се одобри неговото барање да се прими вакцината против ковид-19. Тоа е она што се случи денес и младиот Јапонец беше вакциниран во 14 часот.

Како што рече Такакоми, тој ѝ се обратил на Владата на Србија затоа што планира да остане во Србија две недели и се надевал дека ќе ја прима вакцината цело време.

Министерот за здравство, Златибор Лончар, помогна тоа да се случи. Јапонецот патувал 27 земји со воз, автобус и велосипед, но пандемијата затвори многу граници, па решил да се вакцинира.

Професионален музичар кој предавал бас гитара на своето музичко училиште во неговата татковина, вели дека бил подготвен да плати за вакцината, иако признава дека има скромни средства.

Тој кампуваше во центарот на градот во Ниш, сè додека не се сретна со еден новинар од Ниш, кој го пречека во неговата семејна куќа. Такакоми ќе остане со неа во следните три недели, сè додека не ја добие втората доза на вакцината.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот