Илон Маск го освојува вонземскиот рекламен простор

илон маск спејс икс реклама
Илон Маск/ ФОТО: EPA-EFE/BRITTA PEDERSEN / POOL

На ракетите, сателитите и милијардерите во вселената ќе им се придружат и рекламите.

„Геометриска енергетска корпорација“ (GEC), канадски стартап кој обезбедува технолошки услуги, ексклузивно за „Инсајдер“ изјави дека ќе овозможува рекламирање на вселената со помош на „Спејс-Икс“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SpaceX (@spacex)

Самуел Рид, извршен директор и ко-основач на „GEC“, рече дека компанијата е во процес на изградба на сателит, наречен „CubeSat“. „Едната страна на сателитот ќе има пикселиран екран на кој ќе се појават рекламите, логоата и уметност“, рекол Рид.

Компанијата планира да го прикачи „CubeSat“ на ракетата „Спејс-Икс Фалкон 9“, која ќе го однесе во орбитата и ќе го пушти пред ракетата да стигне до Месечината.

„Откако ќе се најде во орбитата, селфи-стик прикачен на страната на „CubeSat“ ќе го снима екранот. Оваа снимка ќе се пренесува во живо на „Јутјуб“ или „Твич“, така што секој може да се вклучи и да го гледа екранот на сателитот“, рече Рид.

ФОТО: Спејс Икс ја состави најмоќната ракета во историјата – потоа ја раздвои

Видео на денот