Хорор во Израел: Син си ја убил мајка си бидејќи ја променила верата

Убиството на мајката во Израел/ Фото Israel Police

Неодамна во Израел син ја убил својата мајка откако таа ја променила својата вера во христијанка. Тој сега е обвинет за убиство со умисла.

46-годишна жена е пронајдена мртва во дел од реката Јордан во северен Израел, ден откако нејзиниот син ја убил бидејќи ја сменила својата вера.

Осомничениот, Муад Наб (27), наводно ја задавил својата мајка, Раша Муклаш, со камен или со рацете, додека таа не починала.

Според Тајмс оф Израел во извештајот се наведува дека Ниб ја пресекол јамата, го покрил телото и го покрил со камења и живи лисја. Во петокот, Наб бил обвинет за убиство од небрежност.

Наводно, жртвата се развела од нејзиниот сопруг во 2006 година, откако се преселила од Зарзир во Ноф НаГалил, каде што се преобратила во христијанство.

По речиси 15 години, таа повторно се преселила со своите деца откако починал нејзиниот поранешен сопруг. Меѓутоа, нејзиното преобраќање во христијанство наводно го налутило Ниб, за што обвинителите возвратија дека може да има причина тој да одлучи да убие.

Обвинителите тврдат дека Ниб го планирал убиството, тврдејќи дека се сретнал со неговата мајка во близина на Назарет, а потоа таа се качила во неговото возило, незнаејќи што ја очекува. Тој потоа ја убил и го скрил нејзиното тело.

За време на претресот, Наб наводно наишол на блокада, по што побегнал од местото на настанот. Во извештајот се наведува дека тој продолжил до реката Јордан, каде го сокрил телото.

Уапсени неговите браќа

Двајцата браќа на Наб биле одделно уапсени. Тројцата мажи биле задржани во притвор додека немало доволно докази дека Ниб е обвинет како главен сторител. После тоа, тие ќе бидат ослободени.

Полицијата објави дека интензивно ги бара oстатоците на мајката, користејќи хеликоптери, кучиња и единици за следење.

Видео на денот