Холивудски ѕвезди со православна вера: Овие познати личности слават Божиќ на 7 јануари

profimedia

Џенифер Анистон православието го наследила од татко и, кој е роден на грчкиот остров Крит како Јанис Анастасакис.

Некои од најпознатите личности на светот имаат православна вера, а многу од нив го слават Божиќ по јулијанскиот календар. Ова се некои од нив.

Ким Кардашијан
Познатата старлета, иако е родена во Америка, има потекло од Ерменија, а нејзините предци живееле на подрачјето на денешна Турција.

https://www.instagram.com/p/B6inA8GAJHa/?utm_source=ig_embed

Том Хенкс
Славниот оскаровец поради љубовта ја прифатил православната вера.

„Мислам дека православието е моето духовно наследство. Се оженив во истата црква во која мојата жена е крстена и во која се крстени нашите деца“, рекол во една прилика Том Хенкс.

View this post on Instagram

Excited about my new car!! Hanx.

A post shared by Tom Hanks (@tomhanks) on

Наоми Кембел
Манекенката Наоми Кембел е родена во Англија, а има потекло од Јамајка. Додека била во врска со тајкунот Владислав Доронињ, станала православна.

View this post on Instagram

I am deeply humbled to have received the Fashion Icon Award last night at the 2019 Fashion Awards, joining a list of so many great women ♥️ Thank you to @97crush and @britishfashioncouncil for your long time support of me and my endeavors. I am grateful to my entire team, and to the list of amazing photographers, editors, stylists and designers I’ve had the opportunity to work with.  And lastly thank you to all the women of colour that came before me who I consider style icons. You have paved the way for me and inspired a generation. This award is for you. ?? #FashionAwards #FashionIconAward | Thank you #SarahBurton and the amazing @alexandermcqueen team for my beautiful custom dress ♥️

A post shared by Naomi Campbell (@naomi) on

Џенифер Анистон
Џенифер Анистон православието го наследила од татко и, кој е роден на грчкиот остров Крит како Јанис Анастасакис.

Дејвид Гахан
Пејачот на групата „Депеш мод“, Дејвид Гахан, ја преземал православната вера од својата сопруга Џенифер Скилаз.

Видео на денот