Хамас заедно со Хезболах во Либан тесно ги координира следните чекори на војната

Припадници на Хамас/ Фото: Слободен печат/ Архива

Милитантните групи Хамас и Хезболах поддржани од Иран тесно ги координираат нивните следни чекори во борбата против Израел, изјави за Политико висок функционер на Хамас во Либан.

Ахмед Абдул-Хади, шеф на политичката канцеларија на Хамас во Бејрут, инсистираше на тоа дека Хамас со седиште во Газа не го известил својот сојузник Хезболах однапред за нападите врз Израел на 7 октомври во кои загинаа повеќе од 1.400 луѓе. Сепак, и покрај ова, тој ја опиша тековната соработка меѓу двете групи, нагласувајќи дека Хезболах сега е „подготвен за голема војна“ против Израел на север, додека Хамас ќе го уништи „сонот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да го протера од Газа

Изјавите ќе ги засилат стравувањата дека конфликтот на Блискиот Исток може да се прошири на два фронта и да го зафати Либан, особено ако Израел изврши копнена инвазија на Газа, каде што неговите бомбардирања веќе убија повеќе од 2.700 луѓе, наведува Политико.

„Имаме многу силни односи со Хезболах. Соработувавме со Хезболах пред нападот врз Израел, а сега сме во целосна соработка“, рече Абдул-Хади во интервјуто од неговата канцеларија во бегалскиот камп Мар Елиас во Бејрут.

Абдул-Хади вели дека израелската копнена офанзива во Газа ќе биде еден од клучните предизвикувачи што може целосно да го воведе Хезболах во конфликтот. „Хезболах нема да внимава на ничии закани. Времето кога Хезболах сака да војува или не ќе биде поврзано со израелската ескалација и инциденти на теренот, особено ако Израел се обиде да влезе во Газа по копно“, рече тој.

Израел преместува оклопна опрема на позиции во близина на Газа. Сепак, портпаролот на израелската војска Ричард Хехт предупреди да не се прават претпоставки за следниот чекор: „Се подготвуваме за следните фази од војната. Не кажавме што ќе биде тоа. Сите зборуваат за копнена офанзива. Тоа може да биде нешто поинаку“.

Абдул-Хади нагласи дека Хезболах веќе покажа дека нема да се оддалечи од борбата. „Хезболах рече дека нема да стојат настрана, а доказ за тоа е што Хезболах нападна долж јужната граница. Тие велат дека се подготвени за голема војна“, рече тој. „Хезболах јасно стави до знаење дека доколку Израелците ја преминат линијата, ќе извршат целосен напад врз Израел“.

Абдул-Хади рече дека Хамас нема избор и мора да го нападне Израел. „Израелската влада се обидуваше да ја ликвидира палестинската кауза и затоа моравме да дејствуваме и затоа се случи нападот“, додаде тој. И покрај неговата блиска соработка со Хезболах, Абдул-Хади инсистира дека нападот на 7 октомври е исклучиво дело на Хамас.

„Оваа операција беше организирана од бригадите Ал Касам (военото крило на Хамас), а подоцна и други палестински организации се

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот