Голден стејт и Денвер ја продолжуваат битката за врвот на Западот (ВИДЕО)

EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Шампионот немаше никакви проблеми против Индијана славејќи со 112:89.
Најпрецизен беше Демаркус Казнс со 19 поени, Клеј Томпсон постигна 18 во триумфот на „воините”.

Во победнички ритам е и ривалот на Голден стејт во трката за првото место во Западната конференција, Денвер нагетс кој со 113:108 го победи Вашингтон. Дури осум играчи на Денвер го завршија натпреварот со двоцифрен број поени.

Голден стејт сè уште е лидер на Западот со скор од 49 победи и 22 порази, додека Денвер има една победа помалку.

Јута со поразот од Атланта со 114:117 си ја искомплицира ситуацијата во трката за плејофот. Јута сега има скор од 42 победи и 30 порази, идентично како и Оклахома сити, Сан Антонио и Л.А. Клиперс и водат битка од петтата до осмата позиција.

Резултати:
Шарлот – Минесота 113:106
Вашингтон – Денвер 108:113
Атланта – Јута 117:114
Феникс – Детроит 98: 118
Сакраменто – Далас 116: 100
Голден стејт – Индијана 112:89

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот