Ѓоковиќ ги изненади Србите: Му го враќа тенискиот центар на Белград, клубот престанува со работа

Фото: ATP Tour/Twitter

Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на мастерсот во Рим, но тоа не е веста на денот поврзана со српскиот тенисер во нашето соседство.

Имено, како што пренесуваат бројни српски медиуми, Ѓоковиќ од 1. јуни го враќа својот тениски центар на градот Белград, а клубот престанува со работа. Сите во клубот во белградската населба Дорќол биле информирани дека нивниот работен однос завршува на тој датум, а ќе остане само соработката со веќе спонзорирани играчи.

За српската јавност ова е шокантна вест затоа што тој центар пости 15 години и на него се одиграа седум АТП турнири и еден ВТА, како и уште многу помали натпреварување. Исто така тој е и главна база за подготовките на Ѓоковиќ, а го користат и други бројни тенисери, како српски, така и странски.

Точната причина за ваквата одлука на Ѓоковиќ засега за јавноста се непознати, но би требало да бидат објавени кога сѐ ќе биде официјално завршено.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот