ФОТО+ВИДЕО | Неверојатен парк во форма на мапа на светот: Рачно изработен од само еден човек

Фото: Фејсбук/ Verdenskortet

Паркот Верденскортет е единствен од ваков вид, обликуван во форма на мапата на светот, што во во превод од дански значи неговото име. Овој парк се наоѓа на брегот на езерото Клејтруп во близина на градот Виборг, Данска, а зад неговата изградба се крие неверојатна приказна, пишува „Путникофер.хр“.

Сите континенти и најситни детали во паркот се рачно уредени од само еден човек, на кого му биле потребни 25 години да го направи тоа.

Фото: Wikimedia Commons

Патот низ светот кој го има во овој парк е надополнет со бројни содржини, како детско игралиште, чамци за возење по езерото (кое во случајов „глуми“ океан), кафуле и ресторан, а има и терени за мини голф, излетничко место, можност за јавање пони и дружење со разни животни.

Паркот се протега покрај брегот како атлас, а целата карта на светот лежи на брегот на езерото и е полна со зеленило и отворени простори. Паркот се простира на 4000 квадратни метри, а димензиите на оваа природна карта се 45 сперма 90 метри, а секои 27 сантиметри одговараат на 111 километри во реалниот свет.

Фото: Wikimedia Commons

Фасцинантен е фактот дека целиот парк го изградил само еден човек и тоа своерачно. Неговото име е Сорен Поулсен. Во 1943 година, овој локален фармер работел на тоа да ги исуши околните ливади кога наишол на камен чија форма го потсетувала на обликот на полуостровот Јитланд. Ова го инспирирало да пронајде и изгради други форми кои одговараат на континенти, острови и полуострови на Земјата. Во текот на зимските месеци, тој поставувал парчиња камен на мразот. Пролетта, кога мразот се топел, камењата останувале на тоа место и така малку по малку мапата на светот ја добивала својата конечна форма.

Фото: Принтскрин/ Јутјуб

Поулсен е роден во 1888 година на истото земјиште каде што подоцна ја изградил картата на светот. Како млад се преселил во САД, каде што живеел 20 години. По враќањето во родниот град, овој вљубеник во географијата имал идеја земјата да ја претвори во овоштарник, но на крајот на неа направил уникатен парк кој и денес постои и ги воодушевува луѓето.

Тој го уредувал паркот 25 години, од 1944 година до неговата смрт во 1969 година. Починал на 81 година, што значи дека работата започнала во педесеттите. Некои од неговите идеи биле навистина генијални, но и физички напорни бидејќи поединечните камења што ги преместувал тежеле повеќе од еден тон, а користел само основни, примитивни алатки.

Светската карта во паркот Верденскортет е омилена дестинација за патувања со деца во Данска, но ја сакаат и возрасните.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот