Европа се полни со Украинци, околу 4,3 милиони од оваа земја веќе се во земјите од ЕУ

Бегалци / Фото ЕПА

Околу 4,3 милиони луѓе кои не се државјани на земјите-членки на Европската унија и кои побегнале од Украина добиле некој вид азил во земјите од ЕУ до 30 ноември 2023 година, покажуваат податоците на Евростат.

Како што се наведува, граѓаните на Украина претставуваат 98 отсто од корисниците на некој вид привремена заштита, односно азил, од кои 46,3 отсто се жени и 33,3 отсто деца, додека мажите сочинуваат 20,4 отсто.

Најголем број од тие луѓе има во Германија – 1,2 милиони (28,9 проценти), во Полска – 955.110 (22,3 проценти) и во Чешка – 369.330 (8,6 проценти).

Во Бугарија има 169.845 Украинци, во Романија – 144.295, во Унгарија – 33.720, Грција – 26.675, Хрватска – 22.900 и во Словенија – 8.710.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот