Драма во Токио, белоруската атлетичарка Тимановскаја побарала азил во Полска

Фото: instagram.com/kristina.timanovskaya

Белоруската олимписка атлетичарка, Кристина Тимановскаја наводно, побарала азил во Полска, откако ѝ се заканувале со сила да се врати веднаш во Минск, откако ги критикуваше тренерите на Олимпијадата во Токио.

Во понеделникот, сопругот на оваа спортистка, Арсениј Зданевич, потврди за „Скај њуз“ дека избегал од земјата и во моментов се наоѓа во Киев, Украина.

– Не мислев дека ова ќе стане сериозно. Решив да заминам без размислување – се зборовите на Зданевич.

24-годишната Тимановскаја е снимена како во понеделникот пристигнува во полската амбасада во Токио, каде што се вели дека бара засолниште од официјалниот притисок за да се врати во Белорусија, што е безбедно место, барем како што информираат медиумите.

Беше заштитена од Белоруската фондација „Солидарност за спортот“ (БССФ), која рече дека се плаши од присилна депортација во Минск.

– Таа веќе поднесе барање за политички азил во Полска – изјави Александар Опејкин, вршител на должноста директор на БССФ, за рускиот радиодифузер „Карент Тајм“.

– Таа е добро. Добро се справува, јасно е дека ова е стресна ситуација не само за спортистката, туку и за секое лице под ваков притисок. Таа е млада жена под притисок на искусни службени лица – додава Опејкин.

ВИДЕО | Спринтерка во Токио побара помош од ИОК: Сакаат на сила да ме вратат во Белорусија

Полската амбасада во Токио издаде „хуманитарна виза“ за белорускиот спортистка, изјави денеска заменик -министерот за надворешни работи на Полска, Павел Јаблоњски.

Јаблоњски вели ќе биде обезбедена целата потребна поддршка за Тимановскаја во Полска, пишува Ројтерс.

– Можам да потврдам дека издадовме хуманитарна виза – рече заменик-министерот.

Да потсетиме, двајца белоруски натпреварувачки беа суспендирани од штафетата 4X400 метри поради недоволниот број примероци на допинг, па тренерите одлучија да ја вклучат Тимановскјаа, која ја критикуваше таа одлука преку социјалните мрежи.

Претходно, белорускиот опозициски „Спортски фонд за солидарност“ изјави дека Тимановскаја наводно била принудена да го напушти Токио поради критиките кон тренерот.

Видео на денот