Организацијата на Олимписките игри во Токио чинела 13.6 милијарди долари

Трошоците за организација на Летните олимписки игри во Токио што се одржаа минатото лето ќе изнесуваат 13,6 милијарди долари Организацискиот комитет ќе се распушти следниот месец и ќе го објави завршниот извештај, изјави директорот на ова тело, Тоширо Муто. Муто по состанокот на Извршниот одбор изјави дека сумата мое да биде и „малку пониска“. – …

Организацијата на Олимписките игри во Токио чинела 13.6 милијарди долари Read More »

Алжирскиот џудист кој не сакаше да се бори со Израелец е суспендиран на десет години

Алжирецот Фети Нурин одби да се бори со израелскиот џудист на Олимписките игри во Токио и за тоа заработи тешка казна. Светската џудо федерација го суспендира Нурин дури до 2031 година. Нурин во првото коло требаше да се бори со Мохамед Абдалрасол од Судан и доколку славеше во наредната рунда ќе се сретнеше со Тохар …

Алжирскиот џудист кој не сакаше да се бори со Израелец е суспендиран на десет години Read More »

Руските спортисти за освоените медали на Игрите во Токио наградени со пари, ордени и автомобили БМВ

Вкупно 129 автомобили од марката БМВ им се доделени на руските спортисти кои освоија медали на Игрите, објави Александер Катушев, претседател на Фондот за поддршка за олимпизмот. Освојувачите на златни медали добија на подарок БМВ Х5, освојувачите на сребрени медали добија БМВ Х3 со различни конфигурации, додека спортистите кои освоија бронзени медали во Токио добија …

Руските спортисти за освоените медали на Игрите во Токио наградени со пари, ордени и автомобили БМВ Read More »

Повеќе од 800 лица биле позитивни на корона за време на Олимписките и Параолимписките игри во Токио

Вкупно 863 лица кои биле акредитирани за Олимписките и Параолимписките игри во Токио биле позитивни на коронавирус, објави организаторот. Како што објави јапонската државна телевизија НХК, 547 лица биле заразени за време на Олимписките игри, а 316 на Параолимписките игри во Токио. Тие биле позитивник на коронавирус пред, за време и по натпреварувањата. Меѓу заразените …

Повеќе од 800 лица биле позитивни на корона за време на Олимписките и Параолимписките игри во Токио Read More »

Свечено затворени Параолимписките игри

Со свечена церемонија на Олимпискиот стадион во Токио и официјално беа затворени Параолимписките игри. На свечената церемонија присуствуваше и принцот Акишино кој е брат на царот Нарухито, а повторно не беше дозволено присуство на навивачи на стадионот. – Многу пати помисливме дека овие Игри не можат да се одржат. Имавме многу непроспиени ноќи – изјави …

Свечено затворени Параолимписките игри Read More »

Наковска Бикова со многу проблеми во последниот трет настап во Токио

Единствената македонска спортистка Оливера Наковска Бикова го имаше и последниот трет настап на Параолимписките игри во Токио, Јапонија, кои завршуваат в недела. Денеска на олимпиското стрелиште во Асака се одржа последната пиштолска дисциплина П4-Малокалибарски пиштол слободен избор на 50 метри. Наковска Бикова го заврши мечот со 509 кругови и се пласира на 26 место. Како …

Наковска Бикова со многу проблеми во последниот трет настап во Токио Read More »

Јовановски: Недостасуваа само три круга за влез во финалето на 25 метри

Селекторот на македонската параолимписка репрезентација и претседател на Параолимпискиот комитет на Македонија, Бранимир Јовановски го анализираше и вториот од трите настапи на Наковска-Бикова кои ги има на Параолимписките игри во Токио, Јапонија. Како што е веќе познато, на олимпиското стрелиште во Асака нашата претставнички го освои деветтото место во дисциплината пиштол на СХ1 пиштол на …

Јовановски: Недостасуваа само три круга за влез во финалето на 25 метри Read More »

Наковска-Бикова го освои деветтото место на вториот настап во Токио

  Македонската претставничка на Параолимписките игри во Токио, Оливера Наковска-Бикова во вториот настап не успеа да обезбеди пласман во финалето. Наковска-Бикова го освои деветтото место во дисциплината пиштол на СХ1 пиштол на 25 метри и за само едно место не се најде во финалето. Таа квалификациите ги заврши со втор најдобар резултат откако во трите …

Наковска-Бикова го освои деветтото место на вториот настап во Токио Read More »

Едвај извлекоа жива глава од Кабул, а сега настапија на Параолимписките игри

Авганистанскиот параолимпиец Хосаин Расули задоцни на саботното натпреварување во дисциплината во која се напреварува па поради тоа се одлучи да се натпреварува во скок во далечина. Хосаин Расули (26) е еден од двајцата авганистански параолимпијци кои изминатиот викенд беа евакуирани од Авганистан каде талибанците по 20 години се вратија на власт и настапи на Параолимписките …

Едвај извлекоа жива глава од Кабул, а сега настапија на Параолимписките игри Read More »

Наковска-Бикова шеста во дисциплината воздушен пиштол на Параолимписките игри

Единствена македонска натпреварувачка на Параолимписките игри во Токио, Оливера Наковска-Бикова, го освои шестото место во финалето во дисциплината воздушен пиштол од 10 метри. Наковска-Бикова во финалето оствари резултат од 147.9 што беше доволно за шесто место. Златниот медал и припаднa на Сарех Јаванмарди, втора беше Пехливанлар од Турција додека третото место го освои Унгарката Давид. …

Наковска-Бикова шеста во дисциплината воздушен пиштол на Параолимписките игри Read More »