• Слободен удар

Скопје – град во кој царуваат дрските кражби среде бел ден

Во што се претвора нашиот убав град, кога ситни криминалци не демнат од сите страни? Дрски и бескруполозни бираат жртви за да нападнат. Дали е тоа поради недостаток на полициско присуство низ Скопје или затоа што сфатиле дека тешко е да се најде „човек“ помеѓу луѓето, кој ќе ги сопре во нивното злодело. Најчесто жртвите …

Скопје – град во кој царуваат дрските кражби среде бел ден Read More »

Нема работници, ама нема ни пристојна работа

Не недостигаат работници, туку недостигаат пристојни работни места. Ова го изјави британски економист, анализирајќи го недостигот на возачи во Велика Британија, што предизвика недостиг на бензин, полупразни рафтови низ продавниците, па дури и недостиг на лекови. Неговата изјава беше пренесена и преку нашите телевизиски екрани. Ако недостига пристојна работа во Велика Британија, сон на 60 …

Нема работници, ама нема ни пристојна работа Read More »

Нации, обединете се!

Советот за безбедност на Обединетите нации не усогласи резолуција за тестирањето севернокорејски ракети. Етиопија протера високи претставници на ОН во време на голема хуманитарна криза. Жртвите што биле сексуално злоупотребени од службеници на СЗО во Конго за време на епидемијата на ебола бараат висока отштета… Ова се вестите за Обединетите нации во изминатите неколку дена. …

Нации, обединете се! Read More »

Прошетана и насликана

Убава ни била Владата! Ете тоа ни кажа претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен кога пристигна во вторникот на платото пред Владата, каде што ја пречека премиерот Заев сосе македонската гарда. Убава? Онаа бела шампита од стиропор, со кој се премачкани и обезличени некогашните препознатливи „коцки“ на маестро Петар Муличковски? Што сакаше да …

Прошетана и насликана Read More »

Ни Урсула ќе нè брани, ни Вархељи ќе нè храни

Европската Унија (ЕУ) ја сака Македонија во своето семејство, порача претседателката на Европската комисија (ЕК) Урсула фон дер Лајен, при нејзината последна посета во Скопје. Тоа што Фон дер Лајен го кажа во вторникот, исто го повтори и комесарот на проширување на ЕУ Оливер Вархељи ден подоцна. Истото го говореше и Федерика Могерини на времето, …

Ни Урсула ќе нè брани, ни Вархељи ќе нè храни Read More »

Променливо облачно со врнежи од ветувања

Којзнае каква есен нѐ очекува, дождлива или сува, но едно е сигурно, ќе има врнежи од ветувања, кои постепено ќе преминуваат во поројни, одвреме-навреме проследени со грмежи. Извесна стабилизација на „временската“ состојба се очекува околу 17 октомври, кога врнежите ќе престанат, а граѓаните ќе ја земат работата во свои раце. Ќе избираат. Од реката излеани …

Променливо облачно со врнежи од ветувања Read More »

Вакц-инаетчии

Општина Арачиново со само 9,7 отсто целосно имунизирано население има најмал опфат на вакцинирани во земјава, покажува статистиката на Министерството за здравство. На второто место според стапката на вакцинација е Студеничани со 10,5 отсто. Според изјавата за „Дојче веле“ на градоначалничката на Арачиново Миликије Халими, одѕивот на нејзините сограѓани е слаб, и покрај апелите на …

Вакц-инаетчии Read More »

Законодавната власт падна на испит

Ако учениците или студентите не си ги завршат своите домашни задачи, или ако не одговорат на испитот, ќе добијат негативни оценки. Законодавниот дом има задачи поставени од народот. Потребите за општествена регулација се преточени во законите, што се носат по предлог на Владата, по предлог на пратеници, или ако зад нив се соберат доволно потписи. …

Законодавната власт падна на испит Read More »

Парадоксот на Тригер

Гледам комуналци се распафтале со метлите, напорно како да сме пред избори. А, тоа ѓубрето, ѓавол да го земе, колку и да се мачат, упорно се враќа по улиците, тротоарите, тревниците и парковите, паркинзите, болниците… сите јавни установи. Боде очи во пејзажот. Кај баш во предизборна кампања? Ние веќе навикнавме. И на ѓубрето и на …

Парадоксот на Тригер Read More »