• СП Неделник

Бугарија: Разговори, а не преговори за нова влада

Разговари, не преговари. Под оваа формулација на „Има таков народ“ (ИТН) се средбите на експертско ниво помеѓу партијата на Слави Трифонов и другите политички сили – „Демократска Бугарија“, „Стани БГ! Доаѓаме!“ и БСП, партиските формации од чија поддршка ќе зависи формирањето на можна влада. Разговорите на ИТН одделно со секоја од трите групации се добар …

Бугарија: Разговори, а не преговори за нова влада Read More »

Девет години власт на Вучиќ: Девет години морален колапс

Влегуваме во десеттата година од владеењето на Александар Вучиќ со некаква петиција со која и естрадниот свет и полусветот и јавните службеници го бранат од слободните медиуми и опозицијата. Мора да признаете дека звучи како лоша шега, па за таа тема е доволно да се напише – каков светецот, таков тропар. За оние кои не …

Девет години власт на Вучиќ: Девет години морален колапс Read More »

Не е предоцна да се спаси разнишаната туниска демократија

Тунис, каде што започна синџирот на востанија што стана познат како „Арапска пролет“, се расплетува. Пред една деценија, таа земја беше домаќин на единствената регионална револуција што роди демократска власт. Сега, оваа северноафриканска држава, лабораторија за реформи уште од 19 век, ризикува повторно да се приклучи на редовите на автократијата, додавајќи уште еден мрачен облак …

Не е предоцна да се спаси разнишаната туниска демократија Read More »

Што претставува забраната за порекнување на геноцидот во БиХ?

Неколку дена пред истекот на неговиот мандат како Висок претставник во Босна, Валентин Инцко конечно го покажа својот политички мускул. Дванаесетгодишниот мандат на милозвучниот Австриец како Висок претставник ќе беше во голема мерка безначаен, ако не беше оваа одлука од 23 јули годинава. Откако претседаваше со падот на влијанието на Канцеларијата на Високиот претставник – …

Што претставува забраната за порекнување на геноцидот во БиХ? Read More »

БиХ и „Српскиот свет“: Каде било, Срби насекаде!

Седам со мојот нов познаник пред мало, популарно кафуле во близина на Сараевскиот пазар. Нè гуши вечерната топлина и пиеме ладно пиво од шише, за да не го фатиме Ковид-19 од чаша. Настаните на денот доаѓаат од телевизорот во кафулето. На тој ден, во Поточари беше одржан парастос за уште 19 мажи, Бошњаци, жртви на …

БиХ и „Српскиот свет“: Каде било, Срби насекаде! Read More »

Образованието во Бугарија: Плаќаат за да не учат

Зголемувањето на јавната потрошувачка за образованието во Бугарија не доведува до зголемување на резултатите од образованието, покажува обемното истражување објавено од Светска банка за улогата на фискалните трансфери во подобрувањето на резултатите од образованието. Извештајот, долг над 300 страници, се фокусира врз образовните системи во 7 земји, вклучително и Бугарија. Резултатите на бугарските ученици на …

Образованието во Бугарија: Плаќаат за да не учат Read More »

Зошто гласачите на Трамп одбиваат да се вакцинираат?

Главниот град на Арканзас, Литл Рок, е длабоко поделен околу тоа како да се справи со воскреснувањето на ковид-19. Бројот на случаи се зголемува, болниците се полнат, а здравствените власти се борат да ги убедат жителите во градот и низ државата да се вакцинираат. Темпото на вакцинирање во американските држави стана строго во корелација со …

Зошто гласачите на Трамп одбиваат да се вакцинираат? Read More »

Црна Гора: Владата се ниша – компромис или нови избори?

Експертскиот кабинет на премиерот Здравко Кривокапиќ од самиот почеток се соочи со бројни критики и тоа дури повеќе од парламентарното мнозинство, одошто од опозицијата. Во нападите предничеше просрпскиот Демократски фронт (ДФ) кој уште на почетокот порача дека по 200 дена ќе ги преиспита резултатите на владата. Случувањата од минатиот месец, кога другиот дел од власта кој …

Црна Гора: Владата се ниша – компромис или нови избори? Read More »

Брисел контра нон-пејперот на Јанша: Унитарна БиХ има иднина во ЕУ

Со документот кој го добија претставници на ЕУ во април се предлагаше прекројување на границите по етнички линии на Западниот Балкан, во обид да се одблокираат европската иднина и закочените реформи во регионот. Нон-пејперот, чиј наводен творец беше словенечкиот премиер Јанез Јанша, предизвика бура од негативни реакции во Босна и Херцеговина која се надева на членство во …

Брисел контра нон-пејперот на Јанша: Унитарна БиХ има иднина во ЕУ Read More »