• СП Неделник

Сите патишта водат кон неизбежниот дебакл за британските конзервативци

Британците утре излегуваат да гласаат на парламентарните избори, на кои, според речиси сите анкети, се предвидува историски најлошиот резултат за владејачката Конзервативна партија предводена од премиерот Риши Сунак. Бројните незадоволства и скандали кои ја потресоа партијата во последниве пет години се очекува да се пресликаат со конечниот резултат на изборите. Британските конзервативци (познати и како …

Сите патишта водат кон неизбежниот дебакл за британските конзервативци Read More »

ВИДЕО| Русите уништиле пет украински борбени авиони СУ-27 на аеродромот Мирхород

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека нивните ракети „Искендер –М“ уништиле пет украински борбени авиони СУ-27 и оштетило уште два на аеродромот Мирхород, во Полтавската област во Украина. Министерството објави и видео од нападот, на кое се гледа како чад и оган се креваат од украинскиот аеродром. „Како резултат на рускиот напад, уништени се …

ВИДЕО| Русите уништиле пет украински борбени авиони СУ-27 на аеродромот Мирхород Read More »

Ќе игра ли ЕУ по нотите на Орбан?

Унгарија го презема претседавањето со ЕУ. Десничарскиот унгарски премиер Виктор Орбан е првиот претседател на Советот на ЕУ кој јавно ги нападна и деградира институциите на ЕУ. Во своите говори и интервјуа во Унгарија, тој постојано тврдеше дека ЕУ го загрозува унгарскиот суверенитет, дека Унијата ги уништува средните компании и земјоделскиот сектор. И токму затоа …

Ќе игра ли ЕУ по нотите на Орбан? Read More »

„Нокдаун“ за Макрон: Сите против убедливата Ле Пен

Екстремно десничарскиот Национален собир (НС) предводен од Марин Ле Пен постигна уште една победа и сега е на добар пат кон својата цел да ја освои француската политика во свои раце. Ќе има многу разговори во наредните денови меѓу центристичките и левичарските кандидати кои ќе застанат настрана во вториот круг со цел да се концентрираат …

„Нокдаун“ за Макрон: Сите против убедливата Ле Пен Read More »

Најлошиот кошмар на ЕУ: Евроскептична Франција

Ноќта кога нејзината партија доживеа огромна победа на европските избори, а францускиот претседател предизвика политички земјотрес со распуштање на парламентот, Марин Ле Пен, долгогодишната лидерка на Национален собир (РН), не можеше да испрати појасна порака. – Вечерашната порака, вклучувајќи го и распуштањето на парламентот, е упатена и до лидерите во Брисел. Оваа голема победа на …

Најлошиот кошмар на ЕУ: Евроскептична Франција Read More »

Технолошкиот претприемач зад произраелската мрежа на омраза

Главниот двигател зад Ширион Колектив, конспиративна, про-израелска дезинформативна мрежа која сака да го обликува јавното мислење за конфликтот во Газа низ САД, Австралија и Обединетото Кралство, е технолошкиот претприемач по име Даниел Линден кој живее во Флорида, дознава Гардијан. Ширион ги малтретираше пропалестинските активисти, вклучително и многу Евреи, нудеше награди за идентитетот на пропалестинските демонстранти, …

Технолошкиот претприемач зад произраелската мрежа на омраза Read More »

Кардиохирургот со свежа политичка идеја во Иран

Предвремените избори распишани по смртоносната хеликоптерска несреќа во која загина иранскиот претседател Ебрахим Раиси започнаа во петокот. Со кандидатот кој ветува поинаков пристап дома и во странство, одеднаш се појави елемент на неизвесност и непредвидливост во Иран. Изборите во Исламската Република се строго контролирани, сите кандидати се проверени од влијателен комитет на свештеници пред да …

Кардиохирургот со свежа политичка идеја во Иран Read More »

ВИДЕО | Андоновиќ: Слабиот настап на Бајден отвори сомнеж кај демократите дали тој треба да биде кандидиран за претседател

На прашањето дали ќе ги признае резултатите од изборите, без разлика кој ќе победи, Трамп директно не одговори. Тој неколку пати спомена дека ќе ги прифати резултатите „доколку бидат фер, легални и легитимни избори“, но го осуди политичкото насилство како „целосно неприфатливо“. Кога станува збор за економијата, Бајден рече дека Трамп по својот мандат ја …

ВИДЕО | Андоновиќ: Слабиот настап на Бајден отвори сомнеж кај демократите дали тој треба да биде кандидиран за претседател Read More »

Лидерите на ЕУ се договорија за главните позиции: Урсула фон дер Лајен, Антонио Кошта и Каја Калас

27-те лидери на Европската унија се договорија за политичкото лидерство на блокот во следните пет години: Урсула фон дер Лајен како претседателка на Европската комисија, Антонио Кошта како претседател на Европскиот совет и Каја Калас како висок претставник за надворешни работи и безбедносна политика. Водачите во четвртокот, исто така, ја одобрија Стратешката агенда, документ со …

Лидерите на ЕУ се договорија за главните позиции: Урсула фон дер Лајен, Антонио Кошта и Каја Калас Read More »

Преговорите продолжуваат: Ќе постигнат ли 27-те лидери на ЕУ договор за трите клучни функции?

27-те лидери на Европската унија треба да се состанат денеска за да се обидат да постигнат договор со кој ќе се распределат главните работни места во блокот за следните пет години, пишува Еуроњуз. Имињата на масата досега се добро познати: Урсула фон дер Лајен како претседателка на Европската комисија, Антонио Кошта како претседател на Европскиот …

Преговорите продолжуваат: Ќе постигнат ли 27-те лидери на ЕУ договор за трите клучни функции? Read More »