Бајден вели дека ги разбира прашањата околу неговата возраст

Џо Бајден / Фото EPA-EFE/Yuri Gripas / POOL

Џо Бајден, најстариот американски претседател во историјата на земјата, вчера изјави дека ги разбира прашањата околу неговата возраст, но дека се кандидира за реизбор бидејќи Доналд Трамп сака да ја „уништи“ американската демократија.

80-годишникот обично избегнува такви прашања, но во последното обраќање пред новинарите изјави дека размислува за неговата возраст, велејќи дека неговото искуство му помогнало да се справи со кризи како Украина и ковид.

„Се чини дека многу луѓе се фокусирани на мојата возраст, рече Бајден. „Го сфаќам, верувајте ми, го добивам повеќе од кој било“.

Тој додаде: „Се кандидирам затоа што демократијата е загрозена, бидејќи во 2024 година демократијата е повторно на гласање. И нека нема сомнеж: Доналд Трамп и неговите републиканци МАГА се решени да ја уништат американската демократија“.

Демократот додаде дека нема да им се „поклони“ на „диктаторите“ и го обвини Трамп дека тоа го прави пред рускиот претседател Владимир Путин.

Анкетите покажуваат дека американските гласачи се загрижени за возраста на Бајден пред веројатниот реванш следната година против Трамп, кого го порази во 2020 година.

Влијателниот американски колумнист Дејвид Игнатиус од Вашингтон пост предизвика бурни реакции минатата недела кога го повика Бајден да не се кандидира, велејќи дека Бајден ризикува да го поткопа неговото „најголемо достигнување“ со победата над Трамп.

Бајден, кој оваа недела присуствува на Генералното собрание на ОН во Њујорк, би имал 86 години на крајот на вториот мандат, а неговите републикански противници немилосрдно го таргетираат.

Трамп, кој има 77 години и би бил најстариот претседател доколку победи на изборите следната година, во интервју емитувано во неделата рече дека Бајден „не е премногу стар“, но дека е „неспособен“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот