Почина американскиот актер Ед Аснер

Фото: EPA

Американскиот актер Ед Аснер, најпознат по улогата на измислен ТВ – новинар Лу Грант и улогата во ситкомот „The Mary Tyler Moore Show“, а кај најмладата помлада публика познат како гласот на стариот Карл Фредериксен во анимираниот филм на Пиксар „Up“ од 2009 година, починал мирно во неделата наутро на 91 годишна возраст соопштило неговото семејство.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Colibri (PACC) (@pac_colibri)


Аснер е роден и израснат во Канзас Сити во семејство на еврејски имигранти, а со глума почнал да се занимава во театарот уште како ученик, пишува BBC.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by maryandrhodafan (@maryandrhodafan)

Во 1955 година, тој го направил своето деби на Бродвеј со Џек Лемон во филмот „Лице на херојот“.

Видео на денот