Хорор-повреда на Нуркиќ (ВИДЕО)

EPA-EFE/MIKE NELSON

Портланд скапо ја плати победата над Бруклин нетс од 148:144, центарот Јусуф Нуркиќ во второто продолжение доживеа фрактура на ногата. Босанскиот кошаркар до второто продолжение имаше одличен учинок од 32 поени и 16 скокови, но при обидот да дојде до офанзивен скок, лошо стапна, по што стана јасно дека доживеа незгодна повреда.

Победата на Портланд која остана во сенка на повредата на Нуркиќ му го обезбеди учеството во плејофот во НБА лигата.

Резултати:
Орландо – Филаделфија 119:98
Портланд – Бруклин 148:144
Мемфис – Оклахома 115:103
Јута – Феникс 125:92

Видео на денот