Белата куќа тврди дека Исламска држава во Сирија е комплетно поразена

фото Архива

Белата куќа денеска соопшти дека Исламска држава во Сирија е поразена и оти нема повеќе територии под контрола на екстремисти.

Портпаролката на Белата куќа Сара Сандерс потврди дека целата територија на Сирија е „сто отсто ослободена од терористи”.

Сандерс додаде и дека министерот за одбрана на САД Патрик Шанахан за ова го известил американскиот претседател Доналд Трамп.

Таа на новинарите им покажа мапа на Ирак и Сирија на која се гледа  дека терористичката група повеќе не контролира ниту една област во регионот.

Видео на денот